ALT YAPI PROJESİYOL HİZMETLERİ

Genç, dinamik kendineden emin ne yapacağını iyi bilen, projelerini iyi planlamış Velittin KÜÇÜK yönetime geldiğinde, işe yollar ile başladı.

Çünkü yolun olmadığı yerde hizmette olmazdı...

Yıl 1994 Gürpınar'da sadece 22.100 metre yol vardı.

Makineler çalışmaya başladı, binlerce ton toprak temizlendi, yeni yollar açıldı, eskileri

genişletildi. Gece, gündüz aralıksız çalışıldı. Sonuç olarak Gürpınar halkı artık metropol yollarında yürüyüp, hizmet alabiliyordu.

"Gürpınar’ın her mevsim gidilmedik bölgesi, basılmadık yeri kalmadı."

İstanbul'dan Gürpınar'a ana giriş yollarından Yavuz Sultan Selim Bulvarı altyapı, aydınlatma, tretuar ve asfaltlama çalışmalarını yapıp vatandaşın hizmetine sundu.

1.5 km uzunlunda, 40 m genişliğinde olan bulvar, 5'er metre sağlı sollu yaya yolu, 1.5 m bisiklet yolu 1.5 m yeşil alan, 2.5 m orta refüj yeşil bant 3 şeritli sağlı sollu geliş ve gidiş yolları altyapısı ile beraber hizmete girmiştir.

Küçük, Yavuz Sultan Selim Bulvarının genişliği için zamanında bazı vatandaşlardan "uçakmı indireceksin" gibi olumsuz tepkiler almış fakat çalışmalarına devam ederek geleceği görmüştür. Kullanıma açtığı beykent bölgesinden gürpınara kadar uzanan bulvar bölgenin en önemli ulaşım yeri olmuştur.

 

KANAL KOLLEKTÖR HİZMETLERİ

"Her şeye sıfırdan başladık."

Alt yapısız kent olunmaz dedik, yollar ile birlikte kanala da girdik. Gürpınar tarihinin en büyük yer altı yatırımlarına başladık.

"Yıl 1994 Gürpınar'da ki kanal alt yapısı oldukça yetersizdi."

Başta halk sağlığı ve kıyılarımızın, yeraltı sularımızın korunması için kanalizasyon kollektör en büyük alt yapı ve çevre yatırımı olmuştur.

"Sadece bugünün değil gelecek 100 yılın kanalizasyon ihtiyacını karşılayacak çalışmalara başlandı. Tam 87 km kanal çalışması yapıldı."

9 km'lik kıyı kollektörü ile atıklar denize değil Büyükçekmece’deki arıtma tesislerine taşındı.

"Görünmeyeceğini biliyorduk ama biz hizmeti toprağa gömdük."

"Yıl 1999 Gürpınar’a 87 Bin 523 kanal yapılmış olup, Gürpınar’ın önümüzdeki 100 yıllık kanal sorunu ortadan kaldırılmıştır."

 

PARKE TAŞI, BORDUR, YAĞMUR OLUĞU

"Yıl 1994 Gürpınar'da parke taşı, bordür yağmur oluğu hiç yoktu."

Kanal, su, elektrik Ptt çalışmalarının bittiği yerde parke taşı döşeme işlerini gerçekleştirdik.

"Yıl 1999; 9 Bin 949 metrekare kilit taşı, 62 Bin 862 metrekare su oluğu, 41 Bin 544 metrekare tretuar yapıldı.

 

SU PROJESİ

100 km isale hattı, 22 adet artezyen, 2 adet 400 tonluk su deposu ve İSKİ ile 350 Bin'lik nüfusun rahatça kullanabileceği su anlaşması bölgemize kazandırılmıştır.

Suya yapılan yatırım Gürpınar’ın tüm su sorunlarını ortadan kaldırılmıştır.